FACULTY OF ARTS AND SCIENCESDEPARTMENT OF BIOLOGICAL SCIENCES: BIOLOGY/MOLECULAR BIOLOGY & GENETICS


Mesude İşcan

METU Biological Sciences Department is deeply saddened by the passing of Prof. Mesude İşcan, Professor of Biochemistry. Dr. İşcan peacefully passed away on November 11, 2012 in Ankara.


Prof. İşcan was an extraordinary scientist. She received her Bachelors of Science in Chemistry from METU in 1976, then she received her Masters in Biology in 1978 and doctorate in Biochemistry in 1985. Her lab was active in protein biochemistry. She had an active mind and imagination. She was always open to new ideas. Prof. İşcan mentored more than a dozen students over the course of her career. 


Prof. İşcan will be missed and her passing constitutes an enormous professional and personal loss to us. We send our condolences to her family and will always remember her enthusiasm for science and life.Çok saygıdeğer hocamız, sevgili meslektaşımız Mesude İşcan'ın anısına...


Bölümümüz öğretim üyemiz Sayın Prof.Dr. Mesude İşcan’ın  11.11.2012 tarihinde vefat etmiş olduğunu üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

Değerli hocamıza  rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Bölüm Başkanlığı

 

________________________________________

 

Çok üzgünüm. Kaç gündür O'na bir mesaj yazmayı düşünüyordum. Ne demeliyim bilemiyordum. Durumunun bu denli sona yakın olduğunu söylemediler.

 

Şimdi, güle güle Mesude diyorum.

Meral Kence

________________________________________

 

Çok Sevgili Mesudeciğim, çok, pek çok değerli hocamızdı, çok onurluydu ve bizleri üzmemek için rahatsızlığını hep sakladı. Işıklar içinde yatsın. İsyan ediyor, saatlerdir ağlıyorum.

Mekânı cennettir, canım güzel arkadaşım.

 

Gülay Özcengiz

________________________________________

 

Sevgili Mesude'nin ölüm haberini bu sabah alınca çok şaşırdım ve çok üzüldüm. Durumunun ciddiyetini hiç bilmedim. Çalışkan ve güvenilir bir genç arkadaşım olarak hep sevgiyle hatırlayacağım. Allah rahmet eylesin.

 

Vasıf Hasırcı

________________________________________

 

Değerli arkadaşımız Mesude İşcan'ın acı kaybını bu sabah öğrendim. Çok üzüldüm. Görevine bağlı, çalışkan arkadaşımız rahatsızlığının önemini bizlere hiç hissettirmedi ve gayretini hep sürdürdü.  Ailesine, meslektaşlarına, tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 

Ufuk Gündüz

________________________________________

 

Sevgili Mesude'yi kaybettik, acımız büyük, hepimizin başı sağolsun. Bölümümüze Asistan, Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak çok büyük katkıları olmuş ve kariyerinin her aşamasında büyük bir özveri ve şevkle çalışarak öğrencilerine örnek olmuştur.

 

Sevgili Mesude seni unutmayacağız. Kederli ailesine, bilim camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum

 

Meral Yücel

________________________________________

 

Prof. Dr. Mesude İşcan Hocamızın çok erken ve acı vefatı nedeniyle kederli ailesine güç ve sabır, tüm biyokimya camiasına, özellikle sevgili Emel, Tülin ve Orhan hocalarımıza ve ayrıca Mesude Hoca’nın tüm öğrencilerine başsağlığı diliyorum.

 

Ewa Doğru

________________________________________

 

Değerli arkadaşımız Mesude İşcan hocamızın hiç beklemediğimiz bir anda aramızdan ayrılmış olması hepimizi üzdü. Her zaman görevine bağlılığı, idaredeki objektif yönetim anlayışı, tarafsız tutumu ve insani tavırları ile hepimizin beğenisini kazanmış örnek bir insandı. Kızım Ayşegül'ün yakın arkadaşı olan hocamızın kızı Elvin'den dolayı 30 yılı aşkın bir arkadaşlığımız olan merhum hocamızı rahmet ve saygıyla anıyor ve ailesine sabırlar diliyorum. Hepimizin başı sağolsun.

 

Musa Doğan

________________________________________

 

Başımız sağolsun, Mesude Hoca'ya çok üzüldüm. İzinli olduğum için hastalığından hiç haberim yoktu, gerçekten çok şaşırdım...

 

Ayşegül Birand

________________________________________

 

Mesude Hocamızın kaybına biz de çok üzüldük. Kendisi ile kafeteryalarda karşılaşırdık...

 

Ayrıca ILKYAR’da 2008’de Bursa Osmangazi'deki yatılı okulda bir anı kitaplığı kurmuştu...

 

Biyoloji Bölümünün ögretim üyelerine, Mesude Hocamızın ailesine, yakın dostlarına ve sevdiklerine başsağlığı ve uzun ömür diliyoruz...

 

Hüseyin ve Fatoş Vural

________________________________________

 

2002 yılında mezun olduğumda tüm hocalarımın üzerimde bıraktıkları akademik etkiyi bugüne kadar gururla taşıdım.Ancak insani etkisini her zaman rol model olarak acemice de olsa taklit etmeye çalıştığım eşsiz insan sevgili öğretmenim Sayın Prof.Dr Mesude  İşcan'ı rahmetle anıyorum.Işıklar içinde yat sevgili Hocam. 

 

Orhan KORKMAZ- 2002/METU-BED


________________________________________

Mesude Hocam,

Bu kadar erken aramızdan ayrılmanızın üzüntüsü tarif edilemez. Hiç konduramadım, inanamadım. Ankara'ya gelişlerimde ayak üstü de olsa konuşmak için hep gözlerimin aradığıydınız. Her daim içimi ısıtan o sevimli ve samimi gülümsemenizi, hep pozitif ışık yaymanızı hiç unutmayacağım. 

Sonsuz sevgilerimle

Evren Koban