Prof. Dr. Ayşe Elif Erson Bensan'ın koordine ettiği, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Tolga Can ve bölümümüz doktora öğrencilerinden İbrahim Özgül ve Murat Erdem'in ekip olarak çalıştığı "hNRNPA1'in microRNA Genleri üzerindeki Düzenleyici Rolü" projesine Prof. Dr. Mustafa Samur'un anısına düzenlenen Onkoloji Zirvesi Proje Yarışması'nda hibe ödülü verildi.


Türkiye Kanser Araştırma ve Kontrol Derneği Antalya Şubesi'nin düzenlediği yarışmada, ODTÜ'yü çoğunlukla klinisyenler tarafından yürütülen 103 proje arasında ilk sıraya taşıyarak finansal destekle ödüllendirilen proje hakkında kısa bilgiler şöyle:

"Gen ekspresyonuna DNA'dan sentezlenen RNA'lar aracılık eder. Bir RNA popülasyonu proteinleri kodlarken, RNA'ların çok daha büyük bir yüzdesi, çevrilmeden gen ekspresyonunun çeşitli yönleri üzerinde düzenleyici rollere sahiptir. Bu karmaşıklık düzeyi, kanser hücrelerinde önemli hale gelir. Çok sayıda mutasyonun RNA'lar üzerinde ve dolayısıyla protein fonksiyonları üzerinde kümülatif etkileri vardır.Proje, bir RNA bağlayıcı proteinin meme kanseri hücrelerindeki kodlayıcı olmayan RNA'lar üzerindeki etki mekanizmasını araştırmayı amaçlamaktadır. Meme kanserlerinde yeni tanı ve tedavi uygulamalarına zemin hazırlamaktadır. "


Son Güncelleme:
02/06/2020 - 02:46